Małżeństwo, rozwód

Separacja

Separacja często stanowi zapowiedź rozwodu, ale także może stanowić szansę na uratowanie związku.

Separacja często stanowi zapowiedź rozwodu, ale także może stanowić szansę na uratowanie związku.

Separacja często stanowi zapowiedź rozwodu, ale także może stanowić szansę na uratowanie związku.

Slider

Rozstanie małżonków jest jedną z najbardziej stresujących chwil w życiu

Dwoje ludzi, którzy przed laty z miłości zawarli związek małżeński z jakichś przyczyn nie są w stanie dłużej ze sobą żyć często decydują się na rozwód. Ale czy zawsze jest on dobrym rozwiązaniem?

W świetle prawa jest to ostateczność. A więc jak postąpić kiedy małżonkowie nie są do końca przekonani do rozwodu? Możliwe, że widzą jeszcze dla siebie jakąkolwiek szansę lub zwyczajnie chcą uniknąć rozwodu z różnych względów np. ze względu na ich wspólne dzieci.

Czy separacja jest lepszym rozwiązaniem? Czym różni się od rozwodu? Dowiedz się więcej o rozwodzie...

Separacja

występuje kiedy między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. W odróżnieniu od rozwodu – nie rozwiązuje owego związku małżeńskiego, tylko uchyla go. Para decydując się na takie rozwiązanie ma obowiązek wzajemnej pomocy i nie ma możliwości zawarcia nowego związku małżeńskiego.

Orzeczenie separacji

Według prawa, każda ze stron może żądać, ażeby sąd orzekł separację. Sytuacja zmienia się w momencie kiedy to jedna ze stron wnosi o separację, natomiast druga ostatecznie żąda rozwodu – wtedy zbieg obu wniosków powoduje, że sąd – oczywiście tylko pod warunkiem, że spełnione są przesłanki rozwodu – orzeka rozwód.  

Prawo pozwala na orzeczenie separacji tylko pod warunkiem, że nie ucierpi na tym dobro wspólnych małoletnich dzieci oraz w momencie gdy orzeczenie to nie będzie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Jakie są skutki orzeczenia separacji?

Co dzieje się z małoletnimi dziećmi podczas separacji?

Podobnie jak w przypadku rozwodu – podczas rozprawy sąd może również zadecydować o dalszej opiece nad dziećmi. Podejmując taką decyzję, najważniejsze jest, aby zachować poczucie bezpieczeństwa dziecka tak, aby rozstanie rodziców nie miało na niego negatywnego wpływu, dlatego też sąd najczęściej pozostawia prawo opieki na dziećmi obojgu rodzicom. Jednakże od każdej reguły istnieją wyjątki – zdarza się, że konieczny jest podział obowiązków rodziców wobec małoletniego dziecka. Strona, której powierzona zostanie opieka nad dzieckiem ma prawo również ubiegać się o alimenty w formie pieniężnej od drugiego małżonka.

Innym skutkiem orzeczenia separacji jest rozdzielność majątkowa. Od momentu orzeczenia każdy z małżonków dysponuje swoim majątkiem oddzielnie.

Kolejną istotną rzeczą jest wyłączenie od dziedziczenia. Małżonkowie w separacji nie dziedziczą po sobie chyba, że wcześniej został sporządzony już testament, który to uwzględnia.

Sąd w wyroku – podobnie jak w przypadku rozwodu – ma prawo orzec o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania. Za zgodą obu stron nieruchomość może być podzielona lub przyznana jednemu małżonkowi, natomiast w przypadku, gdy niemożliwe jest zamieszkiwanie obu stron razem ze względu np. na rażące zachowanie jednego z małżonków, sąd ma prawo nakazu eksmisji niewłaściwie zachowującej się osoby.

Proces separacji

Jeśli małżonkowie zdecydowali już o separacji, jak więc powinni rozpocząć proces ?

I na jakie koszty muszą się przygotować?

Szacując koszty separacji musimy wziąć pod uwagę głównie jej rodzaj i stopień skomplikowania sprawy.

Separacja występuje w dwóch formach.

  • Pierwszą jest separacja nieformalna. Jest to rozwiązanie, które w żaden sposób nie jest umocnione prawnie, a zatem nie wiążę się z żadnymi kosztami. Jest to zdecydowanie lżejsze rozwiązanie, gdyż polega głównie na umowie słownej pomiędzy parą. Opiera się na wzajemnym zaufaniu, dlatego też nie ciągnie za sobą skutków prawnych. Jednakże w tym przypadku nie dochodzi do ustawowej rozdzielności majątkowej.
  • Inaczej jest w sytuacji, gdy małżonkowie decydują się na separację formalną. Jest to forma separacji, która wiążę się z procesem sądowym, wyrokiem oraz ze wspomnianymi wyżej skutkami prawnymi. Małżonkowie składają pozew o separację do sądu okręgowego, w którym określają swoje żądania.

W pozwie o separację, podobnie jak przy rozwodowym musi być zamieszczone uzasadnienie oraz jeśli wystąpi orzeczenie o winie jednej ze stron, wskazane jest dołączenie dowodów dotyczących sprawy. Koszty są zależne od tego, czy małżonkowie zgodnie wnoszą o separację - wtedy każda ze stron uiszcza opłatę w wysokości 100 zł, natomiast przy rozprawie spornej podstawowa opłata wynosi 600 zł.

Do obowiązkowej opłaty doliczamy honorarium związane z radcą prawnym lub adwokatem, który będzie nas reprezentował. Jeżeli wniosek zawiera dodatkowe żądania, są one oddzielnie płatne.

Ratowanie małżeństwa

Wiążąc nadzieję i chęć ratowania małżeństwa – separacja na pewno nie zaszkodzi i zdecydowanie będzie lepszą decyzją dla osób, które nie są przekonane do ostatecznego zakończenia związku i rozwodu.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie o separację? Skontaktuj się z nami!

Slider