Radca Prawny Joanna Gniadzik toga

Radca prawny czy adwokat?

Do kogo zgłosić się o pomoc? 

Często zdarza się, że nie widzimy różnicy pomiędzy radcą prawnym, a adwokatem. Kogo zatem powinniśmy wybrać, aby znaleźć się w rękach profesjonalisty? 

Kim jest prawnik, adwokat i radca prawny? Oraz czym się zajmuje doradca prawny? Jakie możemy zauważyć różnice w tychże zawodach?

Prawnik

jest to osoba z wykształceniem prawniczym, po wyższych studiach prawniczych z osiągniętym tytułem magistra, która może specjalizować się w konkretnej dziedzinie idąc dalej na aplikację. Wyróżniamy m.in. takie aplikacje jak: adwokacka, radcowska, prokuratorska, sędziowska oraz notarialna. Kończą się one egzaminem zawodowym, po którym prawnik nabywa uprawnienia zawodowe.

Doradca prawny

jest osobą, która świadczy usługi prawnicze, chociaż status doradcy prawnego nie jest uregulowany żadną ustawą, więc co do zasady nie może on prowadzić działalności prawniczej. Zakres kompetencji doradcy prawnego jest znacznie mniejszy od pokrewnych zawodów, takich jak np. radcy prawnego czy adwokata. Doradca prawny nie może pełnić roli pełnomocnika, również przed sądami Powszechnymi, ani przed żadnymi innymi organami administracji. Ponadto istnieją przepisy, które wymagają przymusu adwokacko-radcowskiego w takich miejscach jak Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny, czy Trybunał Konstytucyjny, co powoduje że strona musi być reprezentowana przez radcę prawnego lub adwokata. Profesja ta znacznie różni się od pokrewnych, gdyż w odróżnieniu od radcy prawnego czy adwokata — doradca prawny nie jest zobowiązany do działania w zgodzie z etyką, w tym nie ma obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej.

Adwokat i Radca Prawny

są zarówno prawnikami po wyższych studiach prawniczych z tytułem magistra oraz ukończoną aplikacją zawodową trwającą 3 kolejne lata i zdanym egzaminie zawodowym. Obie profesje — radca prawny jak i adwokat zajmują się pomocą prawną, udzielaniem porad prawnych, świadczą usługi prawne takie jak sporządzanie opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz reprezentowanie swoich klientów przed sądami i urzędami. Kolor żabotu pełnomocnika pomoże Nam rozpoznać adwokata, którego wyróżnia kolor zielony od radcy prawnego, który prezentuje się kolorem niebieskim. W zasadzie obie profesje są do siebie bardzo podobne, a różnice pomiędzy tymi zawodami są praktycznie niewidoczne. Po nowelizacji ustawy o radcach prawnych — radca prawny od dnia 1 lipca 2015 r. nabył prawo pełnienia funkcji obrońcy klienta w procesie karnym i karnoskarbowym. Na dzień dzisiejszy jedyną znaczącą różnicą pomiędzy zawodem radcy prawnego i adwokata jest to, iż pierwszy może być zatrudniony na umowę o pracę, a drugi może świadczyć usługi tylko w oparciu o umowy cywilnoprawne. 

Ochrona interesów klientów

Radca prawny jak i również adwokat głównie mają na celu ochronę interesów osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych. Są to osoby, o nieskazitelnych wizerunkach, po długoletniej ścieżce edukacji, które swoją wiedzą i doświadczeniem pomogą nam zadbać o nasze interesy i dojść sprawiedliwości.

Radca prawny, czy adwokat pomogą Nam wykorzystać prawo, o którym większość ludzi nie ma pojęcia.

Ważną informacją dla klienta będzie fakt, iż radca prawny w odróżnieniu np. od doradcy prawnego — którego nie reguluje żadna ustawa i nie podlega nadzorowi samorządu zawodowego — ma obowiązek ścisłej tajemnicy zawodowej tak, aby klient czuł się komfortowo. Nie wiedząc do kogo zwrócić się po pomoc, warto sięgnąć informacji od specjalisty takiego jak adwokat czy radca prawny, który zapozna się z problemem i zainterweniuje w Naszej sprawie.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Każdy ma prawo do sprawiedliwego rozwiązania swojego problemu i poszukiwania ochrony prawnej swoich dóbr, a Radca Prawny swoją wiedzę wykorzysta w najlepszy sposób tak, aby Nam pomóc

Slider