Prawo rodzinne, opiekuńcze i spadkowe
Kancelaria Radcy Prawnego Radca Prawny Joanna Gniadzik w Nowym Dworze Mazowieckim prowadzi postępowania w sprawach z zakresu prawa rodzinnego, opiekuńczego i spadkowego.
Rozwód
Kancelaria reprezentuje klientów zarówno w sprawach o rozwód bez orzekania o winie, jak i w postępowaniach spornych, gdzie strony pozostają w konflikcie co do winy.
Alimenty
Sąd może nałożyć obowiązek alimentacyjny na małżonka celem przyczyniania się do potrzeb rodziny. Kancelaria prowadzi sprawy o ustalenie alimentów, obniżenie, egzekucję lub ich uchylenie.
Podział majątku
Podział majątku stanowi naturalną konsekwencję rozwodu i służy uporządkowaniu spraw finansowych rodziny.
Separacja
Separacja często stanowi zapowiedź rozwodu, ale także może stanowić szansę na uratowanie związku.
Rozstrzyganie o istotnych sprawach rodziny
Kodeks rodzinny i opiekuńczy daje możliwość ingerencji sądu w sprawach, w których małżonkowie nie mogą znaleźć porozumienia, jak np. decyzja o zmianie miejsca zamieszkania.
Zezwolenie na dokonanie czynności prawnej w majątku wspólnym małżonków
Ta instytucja daje jednemu z małżonków możliwość dokonania czynności prawnej w majątku wspólnym małżonków bez zgody drugiego małżonka.
Ustanowienie rozdzielności majątkowej
Ustanowienie rozdzielności majątkowej może stanowić ochronę jednego z małżonków lub majątku wspólnego małżonków przed wierzycielami drugiego małżonka.
Przekazanie wynagrodzenia do rąk jednego małżonka
Ta instytucja może zostać wykorzystana w sytuacji, gdy jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny.
Ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym
Ta instytucja znajdzie zastosowanie w sytuacji, gdy jeden z małżonków w sposób uporczywy i rażący nie dokładał się do zwiększania majątku wspólnego.
Rozliczenie nakładów w majątku wspólnym
Każdy z małżonków może żądać ustalenia, iż dokonał nakładu ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny i zwrotu dokonanych nakładów.
Pozbawienie małżonka zarządu majątkiem wspólnym
Małżonek może pozbawić drugiego małżonka zarządu majątkiem wspólnym w sytuacji tylko z ważnych powodów, np. gdy drugi małżonek jest uzależniony od hazardu.
Ustroje majątkowe
Kancelaria udziela porad prawnych co do możliwości i konsekwencji zawarcia intercyzy, a także współpracuje przy tworzeniu jej treści z notariuszem.
Alimenty na dziecko
Kancelaria prowadzi sprawy o ustalenie alimentów, obniżenie, egzekucję lub ich uchylenie.
Kontakty z dzieckiem
Kancelaria prowadzi sprawy o kontakty z dzieckiem rodziców, dziadków, a także innych bliskich dziecku osób.
Władza rodzicielska
Co do zasady władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, jednakże jeżeli wymaga tego dobro dziecka sąd może orzec o zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców.
Przysposobienie (adopcja)
W tym także przysposobienie przez jednego z małżonków dziecka drugiego małżonka.
Ustanowienie opieki
Jest ustanawiana w przypadku niepozostawania przez dziecko pod władzą rodzicielską.
Ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa
Jest to postępowanie, w którym istotne znaczenie ma nieprzywracalny termin do wniesienia powództwa.
Ustalenie lub zaprzeczenie macierzyństwa
Podobnie jak w przypadku ustalenia lub zaprzeczenia ojcostwa jest to postępowanie, w którym istotne znaczenie ma nieprzywracalny termin do wniesienia powództwa.
Stwierdzenie nabycia spadku
Jest to postępowanie na podstawie którego sąd określi krąg spadkobierców, którzy z chwilą uprawomocnienia się postępowania w sprawie przejmą aktywa i pasywa spadkodawcy.
Oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku
Takie oświadczenie można złożyć przed sądem swojego zamieszkania.
Dział spadku
Dział spadku jest nieodzowny w sytuacji, gdy jest co najmniej dwóch spadkobierców. Może być dokonany ugodowo na podstawie umowy spadkobierców, lub na drodze sądowej.
Zachowek
Przysługuje osobie, która została pominięta w testamencie, a która dziedziczyłaby w drodze ustawowej.
Odrzucenie spadku przez dziecko
Rodzice nie mogą samowolnie złożyć oświadczenia o odrzuceniu spadku przez dziecko, gdyż jest to czynność przekraczająca zwykły zarząd i musi być poddana kontroli sądowej.
Uznanie spadkobiercy za niegodnego
Spadkobiercę można uznać za niegodnego tylko w ściśle określonych przypadkach, w tym m.in w sytuacji gdy spadkobierca podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu.